Google Analytics Nedir?

Google Analytics Google’ın site analiz hizmetidir. “Google Analytics” ile sitenizin kullanıcı istatistiklerini ayrıntılı olarak takip edebilirsiniz. Bu hizmeti kullanmak için üye olup gerekli kodları sayfalarınıza yerleştirmek yeterlidir. Google Analytics kullanıcıların sitenizin adresini nasıl bulduğunu, sitenizde nasıl gezindiğini ve ziyaretçilerin daha iyi bir deneyim sahibi olmaları için neler yapabileceğinizi gösterir. Yaptığınız seo çalışmalarının size geri dönüşü hakkında bilgi sahibi olmanız açısından çok önemli kaynaklardan birisidir. Web sitenizin yatırım getirisini ve gerçekleştirdiği dönüşümleri artırın ve web’de daha çok para kazanın.

Google Analytics Nedir?

Google Analytics kullanıcıların sitenizin adresini nasıl bulduğunu, sitenizde nasıl gezindiğini ve ziyaretçilerin daha iyi bir deneyim sahibi olmaları için neler yapabileceğinizi gösterir.

80′den fazla rapor sayesinde, Google Analytics hesabınız ziyaretçileri sitenizde gezinirken izler ve ister AdWords kampanyaları ister e-posta kampanyaları veya diğer bir reklamcılık programı olsun pazarlama kampanyalarınızın performansını takip eder. Bu bilgilerle, hangi anahtar kelimelerin gerçekten işe yaradığını, etkinliği en yüksek reklam metnini ve ziyaretçilerinizin dönüşüm sürecinin hangi noktasında vazgeçtiklerini öğrenirsiniz. Bu işlevin ücretsiz olarak sunuluyor olması sizi yanıltmasın; Google Analytics her türden özelliği barındıran, güçlü bir analitik çözümleme paketidir.

AdWords reklam verenleri bu yararlı özelliklerin tümüne AdWords hesaplarından erişebilir; Google Analytics AdWords ile tümüyle bütünleştirilmiştir. Raporlarınızın ve ayarlarınızın tümüne Analytics sekmesinden erişebilirsiniz.

Google Analytics’i kullanmaya başlamak için www.google.com/analytics/tr/ adresini ziyaret edin veya AdWords hesabınızda Analytics sekmesini tıklayın. Kod parçası eklenmesini şart koşan basit bir kayıt işlemine yönlendirileceksiniz. Bu işlem tamamlandıktan sonra hemen veri toplamaya başlayacaksınız ve yatırım getirinizin (YG) iyileştirilmesi için doğru yolda olacaksınız.

>Google Analytics Google Analytics Web Sitesi Durum Analizi (Örnek).

Google Analytics’in maliyeti nedir?

Google’ın bu konudaki yorumunu belirtmek daha sağlıklı olacaktır;

“Google Analytics tamamen ücretsizdir! Bu web analitiği çözümünü ücretsiz olarak hizmete sunabildiğimiz ve web sitesi olan herkesin dönüşüm verilerini izlemesine, sitesinden geçen ziyaretçileri analiz edebilmesine ve daha çok ziyaretçi tutabilmek için değiştirilebilecek site öğelerini tanımlamasına olanak sağladığımız için gurur duyuyoruz.”

Bu ücretsiz sürümde aylık 5 milyon sayfa görünümü sınırı vardır; ancak etkin bir Google AdWords hesabı olan kullanıcılara sınırsız sayfa görünümü izleme hakkı verilir. Ayrıca, Google Analytics, AdWords ilk-son ile ve AdWords kampanyanızla tamamen bütünleştirildiği için AdWords yatırım getirinizin izlenmesini de kolaylaştırır.

Google Analytics’te sayfa görünümü sınırı var mı?

Google Analytics, ayda en çok 5 milyon sayfa görünümü sunan ücretsiz bir hizmettir. Siteniz ayda 5 milyondan fazla sayfa görünümü oluşturuyorsa, Google Analytics hizmetinizin kesintiye uğramaması için sitenizi etkin bir AdWords hesabına bağlamanız gerekecektir. Google Analytics mevcut durumda, en az bir etkin ve yayınlanan Kampanyası bulunan ve günlük bütçesi en az 1,5 YTL olan AdWords hesabını etkin bir AdWords hesabı olarak tanımlar.

Google Analytics kimlere yöneliktir?

Google Analytics, ister hobi olarak oluşturulan küçük bir web sitesi ister dev bir online kurum olsun, web varlığı olan herkese güçlü izleme araçları sunar. Pazardaki en güçlü web analitik çözümlerinden biridir ve herkes için ücretsizdir!

Google Analytics, geliştirici ve tasarımcılarından tutun pazarlama ve yönetim ekiplerine dek bir web sitesinin yönetiminde görev alan herkese kapsamlı raporlar sunar. Ziyaretçilerin sitenizi hangi noktada terk ettiklerini ve hangi içeriğin ziyaretçilerin ilgisini çektiğini öğrenip seo çalışmasına ona göre yön vermenize yardımcı olur.

Google AdWords müşterileri, AdWords hesaplarının içinden bile Analytics verilerini görebilirler; raporlarınıza ve ayarlarınıza bir Analytics sekmesi eklenmiş durumdadır. Analytics ayrıca AdWords kampanyalarınızı ayrıntılı izleme için otomatik olarak etiketler ve AdWords reklam verenleri sınırsız sayfa görünümünden yararlanır.